Sviatosť manželstva

Podmienky:

Absolvovanie predmanželskej prípravy, splnenie úradných požiadaviek, prijatie záväzkov vyplývajúcich z uzatvorenia manželskej zmluvy a vyslúženie si samotnej sviatosti manželstva v kostole.

Postup:

1.  najneskôr 6 mesiacov pred sobášom:  Na predmanželskú prípravu sa zaregistrujte na konkrétny termín buď v UPC alebo domanzelstva.sk . Prihlásiť sa na prípravu je najlepšie jeden rok pred plánovaným sobášom. Neskôr už môžu byť termíny obsadené. Neskôr nám doručíte potvrdenie o jej absolvovaní, ktoré Vám tam automaticky vystavia.

2.  najneskôr 3 mesiace pred sobášom:  Po absolvovaní prípravy obidvaja snúbenci – slobodne a po zrelej úvahe – prídu osobne požiadať na faru o prijatie sviatosti manželstva. Na stretnutie sa prihláste telefonicky alebo e-mailom.  Tu Vám poskytneme ďalšie potrebné informácie a radi zodpovieme na Vaše prípadné otázky. Na prvé stretnutie môžete so sebou priniesť potvrdenie o absolvovaní prípravy a krstné listy (nie staršie ako 1 rok ku dňu sobáša).

3.  najneskôr 3 mesiace pred sobášom:  Keď už máte potvrdený  dátum sobáša na fare, treba vyplniť tlačivo na matrike Obecného úradu Chorvátsky Grob. Treba, aby ste na Obecný úrad išli obidvaja naraz, osobne a mali pri sebe každý svoj vlastný občiansky preukaz a rodný list, cudzinci aj iné doklady.

4. najneskôr 3 mesiace pred sobášom:  Jeden z Vás požiada o licenciu ku sobášu buď vo farnosti, kde reálne býva alebo vo farnosti, kde má trvalý pobyt.

5. najneskôr 3 mesiace pred sobášom:  Obidvaja požiadate o vydanie krstných listov vo farnostiach, kde ste boli pokrstení. Krstné listy nesmú byť staršie ako 1 rok ku dňu sobáša.

6.  najneskôr 3 mesiace pred sobášom:  Ak ste nám ešte neodovzdali, tak poslať poštou na farský úrad spomínané dokumenty:

7. cca 1 mesiac pred sobášom:  V prípade, že máte záujem, aby sme Vám zabezpečili kvetinovú výzdobu v kostole,  kontaktujte p. Ľubicu: 0948 807 808  a dohodnite si s ňou detaily.

8.  cca 2 dni pred sobášom Pristúpiť k sviatosti pokánia – spovedi.  Je to možné aj počas nácviku obradu.

9.  cca 2 dni pred sobášom Samotný nácvik obradu s kňazom, ktorý Vás bude sobášiť.

Čas konania sobášneho obradu:

Sobášne obrady je možné v našom kostole realizovať  v určité soboty o 16.00 hod. Ak sú relevantné dôvody, tak aj v iný deň týždňa. Počas mesiacov júl a august nesobášime vôbec! V ostatných mesiacoch podľa aktuálnych možností.

FAQ – často kladené otázky

Aké veci si treba priniesť na sobášny obrad? Na sobášny obrad si prineste snubné prstene a  sobášny kríž.

Kde môžeme zohnať  vhodný kríž na sobáš?– Na kríž si snúbenci prisahajú vernosť.  Konkrétne modely krížov. nájdete napríklad na na tomto portáli.  Ak by ste chceli kupovať v kamennej predajni, tak napr.:  Predajňa FrantišekFrantiškánske nám. 2 (Po-Pia: 9.00-18.00 hod, So 9.00-12.00 hod) alebo Spolok sv. VojtechaKolárska ulica 2 (Po-Pia: 08.00 – 18.000, So: 8.00 – 12.00).

Bude nám na sobáši niekto hrať? Áno. Organistku na sobáš Vám automaticky zabezpečíme.  Z milodaru snúbencov sa dáva aj renumerácia organistke.

Môžeme sypať lupene? Je prísne zakázané v našom kostole ako aj v celom priestore pred kostolom sypať lupienky z kvetov (farbí  to mramorovú dlažbu a ťažko sa to odstraňuje), ryžu, konfety a podobne.

Prajeme Vám veľa Božieho požehnania na ceste Vášho spoločného života.