Oznamy

Sväté omše. V piatok (8.12.) o 17.30 a 19.00 hod. V ostatné dni bez zmeny. Čiže: ut-18.00, str-18.00, štv-18.00, pia-17.30, 19.00, so-18.00, ne-8.00, 9.30, 11.00 hod. Paušálny rozpis bohoslužieb nájdete tu.

Aktuálny kalendár.  Liturgický kalendár a čítania na dnešný deň nájdete tu.

Diecéza. Diecézne oznamy tu alebo na fb: Bratislavská arcidiecéza.

8.december. Sväté omše sú o 17.30 a 19.00 hod. Je to prikázaný sviatok. Pripomíname si Nepoškvrvnené Počatie Panny Márie.

Advent. Adventom začíname nový liturgický rok. Liturgické čítania: cyklus B.

Sv. Mikuláš. Príde k nám v nedeľu 3. decembra po sv. omši, ktorej začiatok je o 9.30 a o 11.00 h.

Vianoce – spoveď. Veľké spovedanie za účasti viacerých kňazov je v nedeľu 10.12. v čase 15.00 – 18.00 hod. Po tomto termíne je ešte veľké spovedanie v okolitých farnostiach nasledovne. Senec: sobota 16.12. v čase 9.00 -12.00 a 15.00 – 18.00 h. Ivanka pri Dunaji: nedeľa 17.12. v čase 16.00 – 18.00 h. Bernolákovo: pondelok 18.12. v čase 15.30 – 17.30 h. Chorvátsky Grob: streda 20.12. v čase 16.00 – 18.00 h. Počas posledných 10 dní pred Vianocami (14.12. – 23.12.) je veľké spovedanie takisto v Bratislave celodenne v zmysle rozpisu v Kostole sv. Štefana na Kapucínskej ulici.

Adventné vence. Požehnávame na začiatku všetkých štyroch nedeľných omší či už v sobotu (2.12.) alebo na prvú adventnú nedeľu (3.12). Môžete ich pred omšou nechať napr. na schodíkoch vpredu – vpravo a vľavo od oltára, po stranách, v strede nechať voľné miesto.

Charita. Aj tento rok Vás srdečne pozývame zapojiť sa do adventnej akcie Darujme úsmev, ktorú úspešne a obetavo organizujú už desiaty rok Exalievi Don Bosca aj v našej farnosti. Pozor, zapojiť sa dá iba do 6.12. Pomôcť môžete štyrmi spôsobmi. Viac tu. Shoebox je možné doniesť okrem odberných miest aj do kostola vzadu do 5.12.

Charita. Celoslovenská pravidelná zbierka na charitu je prvú adventnú nedeľu, čiže 3. 12. Pán Boh zaplať!

Delegácia zo zahraničia. V nedeľu 3.12. pri omši o 9.30 hod. nás navštívi zahraničná delegácia zo Svetového výkonného výboru Exalievov don Bosca.

Farský ples. Srdečne Vás pozývame v sobotu 13. januára 2024 v DK Vajnory. Takisto prosíme sponzorov, aby sa prihlásili ak vedia darovať ceny do tomboly. Viac tu.

Betlehemy. Požehnávame na začiatku všetkých štyroch nedeľných omší v sobotu (23.12.) a na štvrtú adventnú nedeľu (24.12). Môžete ich pred omšou nechať napr. na schodíkoch vpredu – vpravo a vľavo od oltára, po stranách, v strede nechať voľné miesto.

Materská škola. Obyvateľom a farníkom bol predstavený zámer vybudovať novú kresťanskú Materskú školu Dobrého Pastiera na Čiernej Vode. Webová stránka tu. Takisto hľadáme sponzorov pre toto dielo.

Prvé sväté príjimanie 2024. Viac tu.

Birmovka 2025. Viac tu.

Ponuka pre škôlkárov a školákov. Stretnutia prebiehajú v klubovni OZ Vlna na ulici Janka Kráľa 20. Sú určené pre deti od 3 do 6 rokov – v stredy 16,00-17,30 a pre deti od 6 do 9 rokov – v štvrtky 16,00-17,30. Je potrebné sa prihlásiť tu, kde nájdete aj viac informácii.

Modlitby otcov. Bližšie informácie a kontaktnú osobu nájdete tu.

Modlitby matiek. Bližšie informácie a kontaktné osoby nájdete tu.

Moderátori stretiek pre tretiakov. Prosíme mladých o angažovanosť, ak by ste mali chuť a čas tento školský rok sa duchovne venovať prvoprijímajúcim.

Omša svetla. V piatok 22.12. o 19.00 hod. Je to slávnostná adventná svätá omša v bezprostrednej blízkosti Vianoc pri krásne sa mihotajúcich svetlách sviečok. Dojímavý kontrast tmy a svetla nám pripomína novonarodeného Spasiteľa, ktorý je Svetlom v temnotách. Svoje sviečky si, prosíme, nenoste, v kostole budú nainštalované tak, aby sme sa vyhli vosku na podlahe, laviciach a nemuseli to po omši čistiť.

Omše svetla. Sú to večerné sväté omše v pracovné dni, ktoré slávime pri nádhernom svetle stromčeka, vianočných svetielok a prípadne ďalších nainštalovaných sviec. Konajú sa v niektorých predvianočných a vianočných dňoch a týždňoch. Dojímavý efekt tmy a svetla nám pripomína novonarodeného Spasiteľa, ktorý je Svetlom v temnotách.

25.december. Narodenie Pána. Sväté omše sú ako v nedeľu, čiže: 8.00, 9.30 a 11.00 hod. Takisto platí svätá omša zo Štedrého dňa o 23.00 hod. Je to prikázaný sviatok.

26.december. Sviatok sv. Štefana. Sväté omše sú o 8.00 a 9.30 hod. Nie je to prikázaný sviatok.

31.december. Sviatok sv. Silvestra a zároveň nedeľa. Sväté omše sú o 8.00, 9.30, 11.00 a 16.30 hod. Ďakujeme Bohu za uplynulý starý rok. Po sv. omši večer sa koná ďakovná adorácia.

1.január. Slávnosť Panny Márie Bohorodičky. Sväté omše sú ako v nedeľu, čiže: 8.00, 9.30 a 11.00 hod. Takisto platí svätá omša zo Silvestra večera o 16.30 hod. Je to prikázaný sviatok.

6.január. Zjavenie Pána, ľudovo Traja králi. Sväté omše sú ako v nedeľu, čiže: 8.00, 9.30 a 11.00 hod. Takisto platí svätá omša z piatka večera o 19.00 hod. Je to prikázaný sviatok.

Požehnanie domov. Úplne nové domy, ktoré neboli ešte kňazom požehnané bude možné si dať kňazom požehnať v lete okolo 5. júla 2024. Modlitbu požehnania laikom spolu so sympatickými nálepkami 20-C+M+B-24 na dvere si môžete zobrať zo stolíka v kostole za 2 eurá. Je to namiesto kriedy. Krieda ale aj tak bude k dispozícii v kostole spolu spolu so svätenou vodou od 6. januára do približne 20. januára. Treba si priniesť vlastnú fľaštičku.

Živý betlehem. Rodiny s deťmi pozývame na vianočné divadielko so živými zvieratkami a hercami. Bližšie informácie tu.

Parkovanie. Prosíme Vás, aby ste nikdy neparkovali na úseku medzi dvomi križovatkami:  križovatkou s hlavnou cestou (Pezinská) a križovatkou pri kostole. Je to nebezpečné a sťažujú sa na to miestni rezidenti. Je to vstup do zóny s 500 obyvateľmi. Parkujte, prosím Vás, vždy v čo najväčšom možnom súlade s platnými dopravnými predpismi.

Detský spevokol. Detský zbor, ktorý spieva pravidelne každú nedeľu na svätej omši o 11.00 hod. prijme nových členov – predškolákov a a deti a mladých vo veku ZŠ, SŠ. Nácviky bývajú spravidla pravidelne každý týždeň podobne ako krúžky. Tento rok v sobotu o 10.00 h. – mladšie deti a o 19.00 h. – staršie deti a mladí. Prihláste sa u pani dirigentky Zuzky osobne alebo e-mailom: zuzkadisca@gmail.com Ďakujeme. Viac o našich spevokoloch nájdete tu.

Rezervované miesta pre školákov. Prosíme dospelých, aby si nesadali na miesta označené nápisom: DETI  a aby ak chcú, svoje deti – školákov, poslali sadnúť si dopredu. Je to teda určené pre staršie deti, ktorým nevadí, že nie sú na omši pri rodičoch. Počas celého roka majú v našom kostole školáci – a predovšetkým tretiaci – rezervované miesta vpredu, aby boli lepšie zapojení do sv. omše, prípadne i do dialogickej kázne. Takisto školáci keď meškajú, môžu si ísť dopredu sadnúť a nemusia celú omšu stáť vzadu a nič nevidieť, keďže nemajú výšku dospelých.

Knižky. V laviciach sú knižky s pesničkami pre dospelých a s rôznymi textami a obrázkami pre mladšie, ale najmä staršie deti, aby si mohli čítať priebeh omše a podobne. Knižky sú rovnomerne rozložené v laviciach. Je slušnosť nechať knižky na tom mieste kde boli alebo aspoň v tej lavici kde boli, rovnomerne rozložené, nie na jednej kope. Keď malé deti dávajú knižky cez omšu na jednu kopu a premiestňujú, prosíme rodičov, aby ich po omši vrátili na pôvodné miesto alebo nechali aspoň rovnomerne rozložené v pôvodných radoch lavíc, kde ich našli. Ďakujeme.

Termíny. Prvé sväté príjimania 2024: 11.5, 18.5.,1.6. Denné tábory 2024: júl/august. Rodinná víkendovka 2024: júl/august. Hody: 14.10. a 15.10.2023. Farský ples: 13.1.2024. Birmovka: jún 2025 a jún 2027.

Facebook. Pozývame Vás pridať sa do tejto farskej súkromnej facebookovej skupiny, ktorej obsah vidia len jej členovia. Názov skupiny: Farnosť Čierna Voda. Momentálne má cca 400 členov. Žiadajúci člen musí mať riadnu profilovú fotografiu a jasnú identitu profilu.

Chvály. Pozývame všetkých, predovšetkým mladých. Ide o modlitbu, slovo, spev, ticho a oslavu Boha. Kto by chcel dostávať informácie emailom o dátumoch, kedy presne budú, nech napíše sem svoj email.

Upratovanie. Ako sme spomínali, prosíme dobrých ľudí, ktorí by boli ochotní pomôcť pri upratovaní nášho kostola cca 5 krát do roka na cca 1, 5 hodinu, aby sa prihlásili priamo u pani Zuzky Peťovskej na mobile: 0917 905 358 alebo e-maili: zuzka.petovska@gmail.com. Momentálne máme na upratovanie 10 skupín, ktoré sa striedajú. Chceme založiť 11. skupinu. Ďakujeme!

Ruženec. Modlíme sa v utorok a vo štvrtok pred svätou omšou.

Detský klubík. Viac tu.

Káva. Po niektorých omšiach, v niektoré dni, ponúkame pred kostolom dospelým kávu a deťom čaj, limonádu. Cieľom je vytvoriť medzi veriacimi ďalší priestor pre utuženie vzťahov a ďalší priestor pre spoznanie sa nových ľudí vo farnosti.

Webové stránky. Portály, ktoré sa spomínali v oznamoch alebo na kázni nájdete tu.

Stretká – tretiaci. Informácie nájdete tu.

Modlitby gestom. Pozývame ženy na modlitbu gestom a biblické tance, ktoré sa konajú raz za mesiac večer po svätej omši v miestnosti pre matky s deťmi. Ak máte záujem prísť, najlepšie je sa prihlásiť na zuzka@discantiny.sk

Sedenie. Prosíme veriacich o láskavosť, aby v soboty, nedele a a cez sviatky  – podľa možnosti – si sadali do lavíc od stredu. Pretože keď si sadnú na kraj, vytvárajú blok tým, ktorí prídu neskôr a tí kvôli ohľadom zostanú stáť a v kostole zostanú zbytočne  prázdne miesta v strede lavíc.

Platobný terminál. Milodary, zbierky a poplatky za časopisy môžete celoročne platiť aj platobnou kartou priamo v kostole. Postup je jednoduchý: 1. na displeji zvolíte akúkoľvek sumu 2. následne priložíte kartu k hornej časti terminálu. Srdečné Boh zaplať všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom pravidelne i nepravidelne podporujete našu farnosť!

Splácanie dlhu. Zbierka na splácanie dlhu za výstavbu kostola prebieha celoročne.  Prosíme preto najmä solventnejších ľudí z našej farnosti, aby na tento účel –  podľa svojho svedomia a možností – posielali milodary na farský účet resp. ideálne – nastavili si trvalý príkaz. Je to náš kostol, ale zatiaľ cca 90 percent zaplatili iné farnosti. Prispieť je teda možno bezhotovostne i hotovostne každý deň v roku. Pán Boh zaplať tým ktorí prispievate. Týmto splácaním nechceme zaťažiť stále dookola tých istých ľudí, ani nie strednú triedu, tobôž nie nízkopríjmové rodiny, ale skôr pozvať k štedrému srdcu vysokopríjmových ľudí, ktorí v určitom percente sa nachádzajú v každej väčšej farnosti. V tomto aktuálnom roku splácame 500 eur/mesiac.

Detský klubík.  Viac tu.

Prijímanie na ruku. Pozrite si, prosím Vás, kvôli úcte k Eucharistii, tento videoklip ako sa to správne robí.

Klubovňa. Informácie nájdete tu.

Spevokol SKLZ. Prijme nových členov – najmä gitaristov a spevákov. Spevokol hrá spravidla na svätej omši v nedeľu o 9.30 hod. Sme im vďační za ich obetavú službu!

Úmysly sv. omší. Zapisujeme v pracovné dni v sakristii cca 5 minút po skončení svätej omše na najbližšie dni, čiže spravidla nie na viac ako týždeň dopredu. Výnimkou kedy sa dá úmysel zapísať aj na viac týždňov dopredu, sú napríklad okrúhle životné a manželské jubileá. V nedeľu sú sväté omše spravidla obetované za všetkých farníkov. Na nedeľu je možné zapísať súkromný úmysel iba vo výnimočných prípadoch ako je: 1. okrúhle životné alebo manželské jubileum, 2. náhle úmrtie v rodine, 3. ak z titulu úmyslu omše príde na ňu sedem a viac ľudí, 4. akútne a urgentné potreby, ktoré sa nepredvídateľne vyskytli

Stoličky. Prosíme stoličky v kostole ako aj v miestnosti pre matky s deťmi nechať na pôvodnom mieste – teda v určitej línii, v ktorej ste ich našli, zachovať estetiku. Ak si chce niekto preniesť na sedenie stoličku z miestnosti pre matky s deťmi do kostola, môže tak urobiť iba pri splnení 3 podmienok: 1) stoličku presunie pred začatím omše, nie počas omše 2) stoličku si umiestni na vhodné miesto, aby neobmedzoval ostatných 3) hneď po skončení svätej omše stoličku vráti presne na to isté miesto, odkiaľ si ju zobral. Zachovať líniu. Stoličky neskladať. Ďakujeme.

Pravidlá pre malé deti v kostole. Ďakujeme rodičom – zároveň chápeme, že to nemáte v tomto smere ľahké – že vediete deti k tomu, že kostol nie je herňa, trieda ani jedáleň. Pravidlo znie: hračky, pastelky a jedlo sa do kostola nenosia. Výnimku môžu mať, samozrejme, najmenšie deti do 1,5 roka.  Kostol ma posvätnú atmosféru a svoje pravidlá, na ktoré si deti majú zvykať už odmalička.

Účtovníctvo. Výkaz o hospodárení vo farnosti je k dispozícii k nahliadnutiu na výveske. Obsahuje účtovné položky za rok 2023. Je to 10 stranový výťah. Nakoľko je to interný dokument, nie je dovolené ho odnášať z kostola, fotiť alebo iným spôsobom reprodukovať.

Pracovné dni. V priebehu roka sa môže ojedinele stať, že sväté omše v pracovné dni sú v priebehu daného týždňa z akútnych dôvodov zrušené. Kto chodieva v pracovné dni a chcel by takúto informáciu dostať v danej situácii, nech tu napíše svoj email. Netýka sa to svätých omši cez víkendy ani sviatky. Tie sa nerušia nikdy.

Milodary. Vzhľadom na zvyšujúce sa poplatky za spracovanie mincí zo strany bánk, pozývame veriacich, aby – ak uznajú za vhodné – prispievali na farnosť modernejším a súčasnejším spôsobom a to ideálne prostredníctvom trvalých platobných príkazov, prípadne jednorazovými platbami cez internetbanking pomocou QR kódu farského účtu a podobne. Tip: spravte si teraz v mobile screenshot QR kódu a následne pošlite príspevok z mobilu, kde zvolíte možnosť načítať QR kód z Galérie. Faktom je, že pri úplne najmenších minciach si v prepočte banka účtuje aj 30 percent z toho čo vložíte do košíka. Pri bezhotovostných platbách a bankovkách ide 100 percent farnosti. Kto by teda bol ochotný ideálne trvalým príkazom aj v minimálnych dávkach prispievať (napr. 10 euro/mesačne, kvartálne, ročne), môže tak urobiť na číslo farského účtu určeného pre bezhotovostné milodary: SK87 0200 0000 0043 6662 2355. Na farskom účte je momentálne cca 22 tisíc eur. Ročný príjem farnosti po odrátaní režijných, paušálnych a bežných nákladov bol v roku 2023: cca 12 tisíc eur. Z toho sa po prvé musia splácať pôžičky a po druhé robiť rôzne menšie investície (v roku 2022 napr. pódium a dotvorenie chórusu v hodnote cca 5 tisíc eur), sporiť na umelecké dotvorenie interiéru kostola a na odkúpenie parkovacích boxov pri kostole, ak by sa taká možnosť v budúcnosti naskytla, momentálne nie je. Pán Boh zaplať!

Straty a nálezy. Bývajú v miestnosti pre matky s deťmi v severovýchodnom  rohu miestnosti.


Detský časopis.  Tento školský rok je v kostole opäť ponuka detského kresťanského časopisu Rebrík, ktorý zábavnou formou sprevádza deti na ceste viery.

Zamyslenia. Aktuálne číslo časopisu na každodennú meditáciu je k dispozícii na stolíku. Nechajme sa viesť Duchom Svätým cez meditáciu denne – ako nás k tomu povzbudzoval sv. Ján Pavol II.

Steny kostola. Prosíme ľudí, ktorí stoja vzadu a po bokoch kostola , aby si v žiadnom prípade neopierali topánky o biele steny. Každý dotyk s topánkou tam zanecháva čiernu stopu.

Bontón v kostole. Pripomíname, že slušnosť  je zostať v kostole aspoň do odchodu kňaza, čiže aspoň do okamihu, keď kňaz dá požehnaniu poslednému dieťaťu. Odísť skôr bez primeraného dôvodu sa nepatrí.

Požehnanie detí. Krížik udeľujeme pri všetkých sv. omšiach  v riadnom liturgickom čase, čiže nie počas obradu sv. príjimania, ale po požehnaní na záver sv. omše dostanú osobitné požehnanie deti – tzv. krížik na čelo. Ľudia v kostole zostávajú až do odchodu kňaza, čiže odchádzajú až po požehnaní posledného dieťaťa.

Kľučka. Na hlavných dverách je nainštalovaný nový protipožiarny zámok s kľučkou, nakoľko starý sa pokazil. Inštalácia a cena takéhoto zámku s kľučkou je cca 500 eur. Tento zámok podlieha kvartálnym protipožiarnym kontrolám v zmysle platnej legislatívy a je technicky veľmi náročné a legálne nemožné ho z nášho kostola odinštalovať. Vec protipožiarnej ochrany nášho kostola bola oficiálne riešená a rokovaná aj so samotným prezidentom Hasičského a záchranného zboru SR a príslušnými odbormi na Ministerstve vnútra SR. Nie je možné udeliť výnimky a ani iným legálnym spôsobom obísť nové prísne technické normy. Späť ku kľučke. Jedná sa teda o veľmi drahé, dômyselné a najmä citlivé zariadenie. Nie je to obyčajná kľučka. Jej životnosť v takomto type budovy sa odhaduje na 0 až 10 rokov – to závisí od toho nakoľko citlivo ľudia s kľučkou zaobchádzajú. Dôležité je s kľučkou manipulovať jemne, pomaly a výlučne iba smerom dole. Ak by náhodou niekto potiahol kľučku nasilu v zakázanom smere, čiže hore, alebo by sa na kľučku zavesilo dieťa a podobné situácie, tak farnosti vzniká škoda až do výšky 500 eur. Preto prosíme všetkých o citlivosť, aby sme nemuseli tento systém stále každé dva mesiace dookola opravovať a každé tri roky meniť, ako tomu bolo doteraz, ale aby nám vydržal bez opráv a výmeny čo najdlhšie. Ďakujeme.

Lavice. Na všetky lavice v kostole sú každoročne inštalované nové protišmykové podložky. Prosíme, aby ste lavice za žiadnych okolností, ani pri upratovaní, nepremiestňovali, neposúvali a nedvíhali. Poškodila by sa tým ich fixácia. Ďakujeme.

Miestnosť pre matky s deťmi. Na žiadosť veriacich prosíme rodičov, aby v situácii, keď ich dieťa začne plakať alebo iným spôsobom ruší posvätné ticho, ktoré má v liturgii nenahraditeľnú funkciu, využili miestnosť pre matky s deťmi, ktorá bola na tento účel vybudovaná. Má kapacitu viac ako 100 miest.  

Hospodárska rada. Úlohou rady je v prípade potreby prakticky, operatívne ale aj konzultačne pomáhať kňazovi pri správe hnuteľného a nehnuteľného majetku farnosti. V našej diecéze má mať rada 2 až 5 členov plus kňaz. Na obdobie rokov 2021 až 2024 boli v zmysle normy práva na túto službu vymenovaní: Ing. Marián H., Ing. Jaroslav K., Ing. Robert M., Ing. Rastislav Ž.

Stavby – pred kostolom. Obecný úrad zverejnil toto územné rozhodnutie. Nákres nájdete tu. Jedná sa o 2 veľké 3-poschodové bytovky, v ktorých budú ambulancie, obchody a asi  40 bytov. Pre kostol to, žiaľ,  znamená, že o niekoľko rokov – v dôsledku zastavanosti územia,  približne 80 percent návštevníkov kostola bude musieť parkovať od kostola 4 až 10 minút pešo. V čase územného konania farnosť požiadala investora aj obec o navýšenia parkovacích miest výraznejšie nad minimum dané zákonom, ako prevenciu pred kolabovaním statickej dopravy v zóne pri kostole, ako aj o zníženie počtu bytových jednotiek.  Investor, žiaľ, zatiaľ farnosti nevyhovel.

Stavby – za kostolom . Obecný úrad zverejnil toto územné rozhodnutie. Jedná sa o štyri bytové domy. Každý má mať 3 poschodia. Nákres nájdete tu.  Má to byť 21 bytov a materská škôlka. Pre kostol to, žiaľ, znamená, že bude vo vzdialenosti cca 13 metrov obklopený bytovkami s podobnou výškou ako samotný kostol. V územnom konaní farnosť požiadala  investora aj obec o zníženie 3 bytoviek z 3 poschodí na 2 poschodia. Investor, žiaľ, zatiaľ farnosti nevyhovel.

OZ. V našej farnosti pôsobia dve občianske združenia (OZ). Po prvé OZ Vlna. Zastrešuje rôzne aktivity a klubovňu. Po druhé je to nové OZ Klubik Srdce pre deti. Plánom je vytvoriť átrium pre deti, aby sa zážitkovou formou priblížili k Bohu. Kto by chcel podporiť tento projekt, tak okrem 2 percent dane je možné poslať dar priamo na ich účet. Pán Boh zaplať!

2 percentá. V našej farnosti by sme chceli vybudovať kresťanskú materskú školu s prvkami montessori pedagogiky a átriom pre Katechézy Dobrého pastiera pre deti z celej farnosti. Na tento účel Vás prosíme o podporu poukázaním 2% (prípadne 3%) z Vašich daní občianskemu združeniu Klubík Srdce pre deti. Predvyplnené tlačivo a údaje potrebné k daňovému priznaniu nájdete tu.

Požiarna ochrana. Na základe príslušných právnych noriem Slovenskej republiky a na základe nariadení a odporúčaní technika požiarnej ochrany objektu a Hasičského a záchranného zboru Slovenskej republiky sa stanovuje nasledovné: zapaľovanie sviec v interiéri a exteriéri kostola je dovolené len s predchádzajúcim a výslovným súhlasom správcu objektu. Ďalej sa zakazuje fajčenie a akákoľvek manipulácia s otvoreným ohňom v interiéri aj exteriéri kostola. Zapaľovanie sviec pri kríži je celoročne prísne zakázané. V čase prítomnosti ľudí v objekte sa nesmú vypínať svetlá, ktoré zabezpečujú normou stanovené osvetlenie zhromažďovacieho priestoru ako aj osvetlenie požiarnych únikových ciest.

GDPR. Ochrana osobných údajov našej farnosti sa riadi podľa postupu schválenom KBS, o ktorom legislatívne povinnú informáciu nájdete tu.